SMCJ8.5CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMCJ8.5CA/TR13
DigiKey Part Number
13-SMCJ8.5CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA/TR13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V