ZP05S1200WB
DigiKey Part Number
3388-ZP05S1200WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZP05S1200WB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5.04W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 420mA 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Packaging
Tube
Efficiency
70%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.26" L x 1.07" W x 0.76" H (32.1mm x 27.1mm x 19.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
420mA
Line Regulation
±2%
Power (Watts)
5.04 W
Load Regulation
±3%