8KC3-0726-0500
DigiKey Part Number
3M12026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KC3-0726-0500
Description
CABLE ASSY PCIEX16 F-M 500MM 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position PCIe x16 Receptacle to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8KC3-0726-0500 Models
Category
Features
Extender
Manufacturer
3M
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bulk
Length
1.64' (500.00mm)
Part Status
Active
Color
Silver
Cable Connectors
PCIe x16
Shielding
Shielded
Number of Positions
164
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Receptacle to Card Edge
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C