8KC5-0742-0500
DigiKey Part Number
3M156087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KC5-0742-0500
Description
CABLE ASSY PCIEX16 M-M 500MM 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position PCIe x16 Card Edge to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8KC5-0742-0500 Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
3M
Usage
Internal
Series
Length
1.64' (500.00mm)
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Cable Connectors
PCIe x16
Wire Gauge
30 AWG
Number of Positions
164
Current - Max/Contact
1.1 A
Connector Type
Card Edge to Card Edge
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C