8KH2-0723-0150
DigiKey Part Number
19-8KH2-0723-0150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KH2-0723-0150
Description
CABLE ASSY PCIE X8 EXT 150MM 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position PCIe x8 Receptacle to Card Edge 0.492' (150.00mm, 5.906") Silver Shielded
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
3M
Usage
Internal
Series
Length
0.492' (150.00mm, 5.906")
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Cable Connectors
PCIe x8
Wire Gauge
30 AWG
Number of Positions
98
Current - Max/Contact
1.1 A
Connector Type
Receptacle to Card Edge
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C