8KH2-0723-0500
DigiKey Part Number
3M12029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KH2-0723-0500
Description
CABLE ASSY PCIE X8 F-M 500MM 1=1
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position PCIe x8 Receptacle to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8KH2-0723-0500 Models
Category
Features
Extender
Manufacturer
3M
Cable Type
Flat, Twin Axial
Series
Usage
Internal
Packaging
Bulk
Length
1.64' (500.00mm)
Part Status
Active
Color
Silver
Cable Connectors
PCIe x8
Shielding
Shielded
Number of Positions
98
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Receptacle to Card Edge
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Gender
Female to Male
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 342
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
CABLE ASSY PCIE X8 F-M 250MM 1=1