929647-03-36-I
929647-03-36-I
929647-03-36-I
DigiKey Part Number
3M156518-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-03-36-I
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929647-03-36-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.410" (10.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.745" (18.92mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Additional Resources
In-Stock: 226
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 15
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 2000
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 502
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM