929974-01-36-RK
929974-01-36-RK
929974-01-36-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-36-RK
Description
CONN RCPT 36POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929974-01-36-RK Models
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2 760
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5363
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB