929648-01-36-EU
929648-01-36-EU
929648-01-36-EU
DigiKey Part Number
3M156538-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929648-01-36-EU
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929648-01-36-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.115" (2.92mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 229
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 5
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM