929834-04-22-RK
DigiKey Part Number
3M156868-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929834-04-22-RK
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.510" (12.95mm)
Series
Overall Contact Length
0.845" (21.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 800
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM