929850-01-22-RB
DigiKey Part Number
929850-01-22-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-22-RB
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929850-01-22-RB Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V