AOB1100L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5 681
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 34
Datasheet
onsemi
In Stock: 8 210
Infineon Technologies
Infineon Technologies
IXYS
In Stock: 880
Nexperia USA Inc.
In Stock: 208
STMicroelectronics
In Stock: 829
Vishay Siliconix
N-Channel 100 V 8A (Ta), 130A (Tc) 2.1W (Ta), 500W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
AOB1100L
DigiKey Part Number
785-1319-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOB1100L
Description
MOSFET N-CH 100V 8A/130A TO263
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4833 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.1W (Ta), 500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.7mOhm @ 20A, 10V