AZ2150-1A-12DE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 1 178
Datasheet
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 4 651
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
AZ2150-1A-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1A-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1A-12DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max