AZ2150-1AE-18DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1AE-18DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1AE-18DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
47.4 mA
Coil Resistance
380 Ohms