AZ2150-1C-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1C-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1C-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ2150-1C-12DEF Models
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
77.4 mA
Coil Resistance
155 Ohms