AZ21501-1AE-12DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
AZ21501-1AE-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ21501-1AE-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ21501-1AE-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
96 Ohms