AZ21501-1AET-12DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
AZ21501-1AET-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ21501-1AET-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ21501-1AET-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Detailed Description
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
75 mA
Coil Resistance
96 Ohms