AZ576-1C-24DE
DigiKey Part Number
3385-AZ576-1C-24DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ576-1C-24DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ576-1C-24DE Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
5540VA, 510W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms