AZ576-1A-24DE
DigiKey Part Number
3385-AZ576-1A-24DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ576-1A-24DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ576-1A-24DE Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
480VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
5540VA, 510W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms