AZ7621H-1AE-24DE
DigiKey Part Number
3385-AZ7621H-1AE-24DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ7621H-1AE-24DE
Description
20 AMP MINIATURE POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
8 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
440VAC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
5000VA
Relay Type
Coil Current
17.1 mA
Coil Resistance
1.405 kOhms