AZ762FV-1AB-12DF
DigiKey Part Number
3385-AZ762FV-1AB-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ762FV-1AB-12DF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
7 ms
Mounting Type
Release Time
3 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
440VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5540VA, 600W
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA