10018783-10212TLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-1983-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10018783-10212TLF |
Description | CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 98 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10018783-10212TLF Models |
Category | Features Board Guide, Locking Ramp |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Through Hole |
Packaging Tray | Termination Solder, Staggered |
Part Status Active | Contact Material Copper Alloy |
Card Type PCI Express™ | Contact Finish Gold |
Gender Female | Contact Finish Thickness Flash |
Number of Positions 98 | Contact Type Cantilever |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Color Black |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |