10025026-10003TLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-4699-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10025026-10003TLF |
Description | CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10025026-10003TLF Models |
Category | Mounting Type Board Edge, Straddle Mount |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Termination Solder |
Packaging Tray | Contact Material Copper Alloy |
Part Status Active | Contact Finish Gold |
Card Type PCI Express™ | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Gender Female | Contact Type Cantilever |
Number of Positions 164 | Color Black |
Card Thickness 0.062" (1.57mm) | Flange Feature Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079" (2.00mm) |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Material - Insulation Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |