PVG5H103C03R00
DigiKey Part Number
490-2678-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2678-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2678-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG5H103C03R00
Description
TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.146" Face (4.80mm x 3.70mm)
Tolerance
±10%