LT-1511-610-012
DigiKey Part Number
432-1282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-1511-610-012
Description
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Actuator Length
18.16mm
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
28 V