LT-2561-601-012 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Carling Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Toggle Switch DPDT Panel Mount
Toggle Switch DPDT Panel Mount
432-1283-ND
432-1283-ND
LT-2561-601-012
DigiKey Part Number
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT-2561-601-012
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
18.16mm
Series
Illumination
Illuminated
Packaging
Box
Illumination Type, Color
Incandescent, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.70mm Dia
Switch Function
Bushing Thread
15/32-32
Current Rating (Amps)
15A (AC/DC)
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V