J115F11A24VDCS6.9
DigiKey Part Number
2449-J115F11A24VDCS6.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11A24VDCS6.9
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J115F11A24VDCS6.9 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
640 Ohms