J123F1A24VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J123F1A24VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J123F1A24VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J123F1A24VDC.36 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
380VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
7600VA, 2200W
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms