107KXM050M
DigiKey Part Number
1572-1661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107KXM050M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.6579Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
244 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
610 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6579Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C