DPS-550AB-47 H
DigiKey Part Number
1145-DPS-550AB-47H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPS-550AB-47 H
Description
AC/DC CONVERTER 12V 550W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Type
Front End
Features
PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
BIS, BSMI, CB, CCC, CE, cUL, EAC, KC, TUV, UL
Current - Output 1
45.8 A