FSP550-20FM
DigiKey Part Number
2967-FSP550-20FM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP550-20FM
Description
AC/DC CONVERTER 12V 550W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Features
PMBus™, Universal Input
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.28" L x 2.89" W x 1.53" H (184.9mm x 73.4mm x 38.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cULus, GS
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
45.8 A