AP7361-33D-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP7361-33D-13 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP7361-33D-13 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 1A |