AP7361-33D-13
DigiKey Part Number
31-AP7361-33D-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7361-33D-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7361-33D-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7361-33D-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP7361-33D-13 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1A