AZ23C5V1-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 965
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 13 470
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C5V1-7
DigiKey Part Number
AZ23C5V1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V1-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Diodes Incorporated
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.1 V
Tolerance
±5%