ZXT13N20DE6TA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor NPN 20 V 4.5 A 96MHz 1.1 W Surface Mount SOT-23-6
ZXT13N20DE6TA
DigiKey Part Number
ZXT13N20DE6TATR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXT13N20DE6TACT-ND - Cut Tape (CT)
ZXT13N20DE6TADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXT13N20DE6TA
Description
TRANS NPN 20V 4.5A SOT-23-6
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
96MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
4.5 A
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
230mV @ 45mA, 4.5A