DT024ETFT-IPS-SHB
DigiKey Part Number
1987-DT024ETFT-IPS-SHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT024ETFT-IPS-SHB
Description
GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Displaytech
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Packaging
Bulk
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ILI9341
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Dot Size
0.05mm W x 0.15mm H
Viewing Area
37.32mm W x 49.56mm H
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H