Image for DT024ETFT-IPS is not available
DT024ETFT-IPS
DigiKey Part Number
1756-DT024ETFT-IPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT024ETFT-IPS
Description
IPS, 240X320 PX, 350 CD/M, MCU/R
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
37.32mm W x 49.56mm H
Manufacturer
Displaytech
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
SPI
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ILI9341
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H