IRF100P219AKMA1
DigiKey Part Number
448-IRF100P219AKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF100P219AKMA1
Description
MOSFET N-CH 100V TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 203A (Tc) 3.8W (Ta), 341W (Tc) Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IRF100P219AKMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 100A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 278µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
210 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12020 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 341W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V