IRFP250NPBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 2 752
Datasheet
IXYS
In Stock: 458
STMicroelectronics
In Stock: 95
N-Channel 200 V 30A (Tc) 214W (Tc) Through Hole TO-247AC
IRFP250NPBF
DigiKey Part Number
IRFP250NPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP250NPBF
Description
MOSFET N-CH 200V 30A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IRFP250NPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
123 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2159 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 18A, 10V