IXFT100N30X3HV
DigiKey Part Number
238-IXFT100N30X3HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT100N30X3HV
Description
MOSFET N-CH 300V 100A TO268HV
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 100A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-268HV (IXFT)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IXFT100N30X3HV Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
122 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7660 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-268HV (IXFT)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.5mOhm @ 50A, 10V