APT77N60SC6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 471
N-Channel 600 V 77A (Tc) 481W (Tc) Surface Mount D3PAK
APT77N60SC6
DigiKey Part Number
APT77N60SC6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT77N60SC6
Description
MOSFET N-CH 600V 77A D3PAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 2.96mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
D3PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 44.4A, 10V