IXTA120N04T2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Infineon Technologies
In Stock: 18
In Stock: 326
In Stock: 325
N-Channel 40 V 120A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount TO-263AA
IXTA120N04T2
DigiKey Part Number
IXTA120N04T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA120N04T2
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
58 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3240 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
200W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.1mOhm @ 25A, 10V