BUK765R2-40B,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 505
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1 607
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1 824
In Stock: 472
In Stock: 606
In Stock: 100
IXYS
IXYS
In Stock: 7
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 985
In Stock: 382
N-Channel 40 V 75A (Tc) 203W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK765R2-40B,118
DigiKey Part Number
1727-4706-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK765R2-40B,118
Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3789 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
203W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.2mOhm @ 25A, 10V