IXTA340N04T4-7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 104
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 298
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 18
Infineon Technologies
In Stock: 326
In Stock: 6 250
In Stock: 5 870
Vishay Siliconix
In Stock: 603
Vishay Siliconix
N-Channel 40 V 340A (Tc) 480W (Tc) Surface Mount TO-263-7 (IXTA)
TO-263-7
IXTA340N04T4-7
DigiKey Part Number
IXTA340N04T4-7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA340N04T4-7
Description
MOSFET N-CH 40V 340A TO263-7
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
256 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13000 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
480W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263-7 (IXTA)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 100A, 10V