JN2AS10ML1-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 566
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
JN2AS10ML1-R
DigiKey Part Number
670-2027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN2AS10ML1-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Zinc
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C