TCJY157M010R0025 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 478-9496-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCJY157M010R0025 |
Description | CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KYOCERA AVX | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance 150 µF | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code Y |
Voltage - Rated 10 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz |