044903.5MR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 044903.5MR |
Description | FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 044903.5MR Models |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Part Status Active | Melting I²t 32.7 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency cURus, PSE |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 0.0261 Ohms |