SMDJ51CA
DigiKey Part Number
SMDJ51CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ51CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ51CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ51CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V