SST26VF016-80-5I-QAE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 1 805
Datasheet
Similar
Winbond Electronics
In Stock: 0
Datasheet
FLASH Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 8-WSON (6x5)
SST26VF016-80-5I-QAE
DigiKey Part Number
SST26VF016-80-5I-QAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST26VF016-80-5I-QAE
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SST26VF016-80-5I-QAE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Series
Clock Frequency
80 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)