BUK761R6-40E,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 377
Infineon Technologies
IXYS
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 40 V 120A (Tc) 349W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK761R6-40E,118
DigiKey Part Number
1727-7133-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK761R6-40E,118
Description
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BUK761R6-40E,118 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
145 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11340 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
349W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA